\

Kolektory słoneczne na dachu domu

Energia cieplna za darmo? Czy to jest możliwe? Są różne ciekawe sposoby oszczędzania, na przykład ogrzewanie przy użyciu kominka, ale czy można faktycznie nie płacić w ogóle za ciepło w domu?

Jeśli zamontujesz ogrzewanie solarne możesz korzystać po prostu z promieni słonecznych. Energia słoneczna nic nie kosztuje, więc może warto zdobyć się na jednorazowy wydatek zamontowania kolektorów i dzięki temu oszczędzić później znacznie na rachunkach…? Promieniowanie słoneczne dociera do nas jako fale elektromagnetyczne. Kolektory wykorzystywane w ogrzewaniu solarnym skonstruowane są tak, aby zamieniać właśnie te fale na ciepło. Cała instalacja tego typu ogrzewania składa się jeszcze z kilku elementów regulujących odpowiednio funkcjonowanie systemu. Oczywiście bardzo ważne jest odpowiednie zamontowanie kolektora. Chodzi o to, żeby nie był w żaden sposób przysłonięty i mógł w pełni pobierać energię słoneczną. Wówczas będzie pozwalał na utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu oraz na podgrzewanie wody użytkowej.

Kolektory słoneczne stają się coraz popularniejsze. Instalowane są nie tylko na domach, ale także na blokach, hotelach, ośrodkach sportowo-rekreacyjnych, halach produkcyjnych itp. Nic dziwnego, w końcu taka inwestycja zwraca się po jakimś czasie. Poza tym można się pozbyć takich zmartwień jak wciąż rosnące rachunki za ogrzewanie czy  jak zmniejszyć straty ciepła w pomieszczeniach. Natomiast warto wiedzieć, że kolektory mają różną budowę i dlatego istotny jest sposób ich montażu. Najlepiej skorzystać tutaj od razu z usług firmy, od której zakupiło się system solarny. Kolejna istotna sprawa to wybór płaskiego lub próżniowego kolektora. Okazuje się, że w naszym klimacie ten drugi rodzaj sprawdza się znacznie lepiej. Zostały przeprowadzone nawet specjalne badania, które wykazały, iż w warunkach pogodowych takich jak w Polsce sprawność kolektorów próżniowych jest wyższa. Tak więc jeżeli zależy komuś na efektywnym pozyskiwaniu ciepła, dzięki energii słonecznej powinien brać to pod uwagę. Co ciekawe, kolektorów słonecznych nie trzeba czyścić. Wszystkie osady i zakurzenia zostają wystarczająco zmywane podczas opadów deszczu. Jest to na pewno dobra wiadomość dla osób, które nie mają czasu na takie rzeczy lub mają lęk wysokości…