\

Tradycyjne ogrzewanie kominkowe

Przewaga domu nad mieszkaniem polega na przykład na tym, że można tam mieć kominek. Jest on oczywiście dużą ozdobą każdego wnętrza, ale może być także źródłem ciepła w całym domu.

Wiele osób, które dopiero budują dom, szuka oryginalnych i tanich rozwiązań dotyczących jego ogrzewania. Coraz więcej osób wybiera  podłogową instalację grzewczą, ale kominki także są dość popularne. Kominek połączony z odpowiednią instalacją rozprowadzającą ciepło pozwala na spore oszczędności. Potrzebne jest do niego tylko przygotowane wcześniej drewno. Z pewnością ogrzewanie gazowe, elektryczne lub olejowe wychodzi drożej. Natomiast co jest istotne, aby efektywnie i w całości ogrzać dom jednorodzinny należy wybrać kominek zamknięty. Ma on przeźroczystą szybę, za którą pali się ogień. Być może otwarte kominki tworzą bardziej przytulną atmosferę, jednak mogą one ogrzać tylko pomieszczenie, w którym się znajdują. Poza tym zużywają około dwa razy więcej drewna niż kominki zamknięte.

Systemy połączone z kominkami zamkniętymi, które umożliwiają ogrzewanie całego domu, dzielą się na wodne oraz DGP – dystrybucji gorącego powietrza. Systemy wodne umożliwiają także ogrzewanie wody, co jest niezwykle praktyczne i ekonomiczne. Kominki z tak zwanym płaszczem wodnym zasilają instalację c.o. Ciepło przenoszone jest dzięki wodzie. Natomiast cała instalacja składa się z wielu elementów i jest dość skomplikowana. Dlatego jej zamontowanie jest droższe niż systemu DGP. Aby całość poprawnie działała i była bezpieczna dla domowników, musi być wykonana przez specjalistów dobrze znających się na tego typu kominkach.

Z kolei systemy DGP umożliwiają ogrzewanie domu ciepłym powietrzem. Od kominka prowadzone są specjalne kanały, którymi płynie właśnie to powietrze. Zostają one zainstalowane w taki sposób, aby nie rzucały się w oczy lub zostają zabudowane. Jeśli konieczne jest zamontowanie ich poziomo, niezbędny jest dodatkowy wentylator, który będzie umożliwiał prawidłowy przepływ ciepłego powietrza. To prosty system, który na pewno łatwiej wykonać. Natomiast, aby cały czas było odpowiednio ciepło trzeba pamiętać o dokładaniu drewna do kominka! Warto przemyśleć którąś z tych opcji, bo przy kominku można spędzić niezapomniane chwile – rodzinne święta, romantyczne kolacje czy refleksyjne wieczory…