\

Wybór instalacji grzewczej

Podczas budowy trzeba podjąć wiele ważnych decyzji. Jedna z nich to wybór rodzaju ogrzewania. Możliwości są różnorakie i najlepiej zapoznać się z każdą z nich.

Można zdecydować się na ogrzewanie centralne. Głównym elementem takiej instalacji jest kocioł, który wytwarza energię cieplną dzięki dostarczanym do niego paliwom. W zależności od rodzaju pieca może to być węgiel, koks, drewno, gaz ziemny lub olej opałowy. Nośnikiem ciepła jest woda, która po podgrzaniu zostaje przetransportowana do grzejników zamontowanych w poszczególnych pomieszczeniach domu. W przypadku centralnego ogrzewania oszczędności mogą być związane z minimalizacją strat energii cieplnej podczas jej wytwarzania oraz jej transportu.

W przypadku ogrzewania elektrycznego nie ma konieczności instalowania żadnego kotła, dzięki czemu wydatki związane z zakładaniem ogrzewania są nieduże. Źródłem ciepła są grzejniki, piece lub pompy ciepła, które również są stosunkowo tanie. Co prawda sam prąd jest raczej drogi, jednak wiele rodzajów elektrycznych źródeł ciepła potrafi uzyskać cztery jego jednostki z jednej jednostki energii elektrycznej. Poza tym można samemu decydować kiedy, jak długo i z jaką mocą działa grzejnik. Nośniki ciepła łatwo jest też przenosić i montować. Ogrzewanie elektryczne można połączyć również z podłogowym. Chociaż samo wykonanie instalacji jest dość skomplikowane i drogie, później można poczynić na niej znaczne oszczędności. W przypadku ogrzewania podłogowego cała powierzchnia podłogi staje się grzejnikiem. Kiedy ciepło dociera do nas od stóp jest odbierane inaczej. W pomieszczeniu może panować więc niższa temperatura, a będzie nam wystarczająco ciepło.

Ciekawą opcją jest kominkowe ogrzewanie. Do uzyskania ciepła potrzebne jest jedynie drewno, a sam kominek tworzy bardzo przytulną atmosferę. Ogień, który pali się w kominku, może podgrzewać wodę lub powietrze. Stąd systemy połączone z kominkami dzielą się na wodne i DPG, tj, dystrybucji gorącego powietrza. Ten pierwszy rodzaj służy także do podgrzewania wody użytkowej, natomiast systemy DPG są znacznie mniej skomplikowane i przez to tańsze w montażu. Natomiast z pewnością tania nie jest instalacja systemu solarnego, jednak dzięki niemu można mieć zupełnie darmową energię cieplną. Zamontowane na dachu kolektory słoneczne odbierają promienie słońca i przetwarzają je na ciepło wykorzystywane na co dzień w domu.